Počet výsledků: 15

Otevřít filtraci

„Pravé srdce“ je hovorový výraz, kterým lékaři označují pravou část srdce jako funkční jednotku, tzn. pravou síň a pravou komoru. Do „pravého srdce“ vstupuje z těla horní dutou žílou a dolní dutou žílou odkysličená krev, která následně vstupuje skrze plicnici do plic. Viz také levé srdce.

Pravé neštovice (lat. variola) byly obávaným onemocněním virového původu až do druhé poloviny 20. století, kdy byly díky úspěšnému očkování celosvětově vymýceny. Přibližně 30 % lidí nakažených pravými neštovicemi zemřelo, mezi nejmenšími dětmi byla mortalita ještě vyšší. Kdo onemocnění přežil, měl většinou výrazně zjizvenou kůži, mnoho lidí v důsledku pravých neštovic osleplo. Viz také neštovice.

Úmluva o lidských právech a biomedicíně je mezinárodní úmluva Rady Evropy o ochraně lidských práv a důstojnosti člověka s ohledem na aplikaci biologie a medicíny.

„Levé srdce“ je hovorový výraz, kterým lékaři označují levou část srdce jako funkční jednotku, tzn. levou síň a levou komoru. Do „levého srdce“ vstupuje čtyřmi plicními žílami okysličená krev z plic a aortou je pumpována do systémového oběhu. Viz také pravé srdce.

Pravá síň (lat. atrium dextrum) je část srdce, do níž vstupuje horní dutou žílou a dolní dutou žílou odkysličená krev z těla. Krev pak pokračuje do pravé komory. Obrázek: Průřez lidským srdcem – pohled zepředu. Povšimněte si zejména těchto částí (v závorkách jsou kurzívou uvedeny latinské názvy): levá síň (atrium sinistrum), levá komora (ventriculus sinister), pravá síň (atrium dextrum), pravá komora (ventriculus dexter), dolní dutá žíla (vena cava inferior), horní dutá žíla (vena cava superior), plicnice (truncus pulmonalis), plicní žíly (venae pulmonales), aorta (aorta). (Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30148201)

Lidské srdce se skládá celkem ze čtyř vrstev. Směrem od vnějšího povrchu dovnitř rozlišujeme perikard, epikard, myokard a endokard.

Pravostranná srdeční podpora neboli RVAD (zkratka pochází z anglického názvu right ventricular assist device) je jedním z několika typů mechanické srdeční podpory. RVAD je implantována do pravé komory, pumpuje krev do plicnice a nahrazuje tak funkci pravé části srdce.

Umělé srdce neboli TAH (zkratka pochází z anglického názvu total artificial heart) je jedním z několika typů mechanické srdeční podpory. Umělé srdce kompletně nahrazuje biologické srdce. Při operaci je těžce poškozené a téměř nefunkční srdce pacienta vyňato a nahrazeno umělou mechanickou pumpou.

Pravostranné srdeční selhání je srdeční selhání, při kterém je postižena pravá strana srdce. Ta přijímá odkysličenou krev z těla (z orgánů, svalů a dalších tkání), a vhání ji do plic k novému okysličení. Při pravostranném srdeční selhání způsobuje městnání krve v tělním oběhu hromadění tekutiny ve tkáních, především v nohou, hrudníku, v břišní dutině a játrech. Často si tak pacient všimne, že pásek, který byl ještě nedávno pohodlný, náhle tlačí, nebo toho, že jsou mu náhle těsné boty. Podobně může městnání krve v břiše způsobit pocit plnosti nebo ztrátu chuti k jídlu.

Zástava srdce je jiný název pro srdeční zástavu.

Zobrazeno 1 až 10 z 15

Počet výsledků